Grzegorz Mrowiec

doradztwo niezależne od banków, firm leasingowych, towarzystw ubezpieczeniowych, sprzedawców maszyn


Konto bankowe na potrzeby prowadzenia działalności wbrew wielu opiniom i informacjom wcale nie musi być oddzielne od prywatnego. Tak czy inaczej trzeba jednak zgłosić rachunek bankowy (a firmowe rachunki bankowe musisz zgłosić wszystkie!), więc jeśli zgłosisz rachunek prywatny to fiskus będzie miał do niego wgląd w zasadzie w każdej chwili. Do tego dochodzi kwestia przepływów finansowych na tym koncie: jeśli np. wpływają tam jakieś kwoty od różnych osób, powiedzmy sprzedajesz na allegro czy innej platformie swoje prywatne rzeczy to będziesz musiał przy okazji kontroli wykazać, że ten czy inny wpływ był prywatny a nie firmowy (w przeciwnym razie kontrola może uznać ten przychód za niezgłoszony i wlepić mandat). Nie wspominając o takich przypadkach jak wpływy pieniędzy za wynajem, od którego nie płacisz podatków...

Możesz dodać dowolną liczbę rachunków firmowych i prywatnych: na wniosku CEIDG w miejscu „Rachunki bankowe” jest przycisk który pozwala dodać kolejny rachunek bankowy (dalej zaznacza się czy jest firmowy czy prywatny i na który ma być dokonywany zwrot podatku).

 

Podsumowanie: nie namawiam do zakładania rachunku „na firmę”, choć uważam że rozdział wpływów i wypływów firmowych od prywatnych jest dobry. Tym bardziej, że można znaleźć konta firmowe bezpłatne lub prawie bezpłatne. Jeśli nie masz na to czasu albo nie możesz się doszukać to chętnie pomogę.