Grzegorz Mrowiec

doradztwo niezależne od banków, firm leasingowych, towarzystw ubezpieczeniowych, sprzedawców maszyn

 

Czy być tzw. VATowcem czy nie to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od rodzaju działalności oraz tego kto i w jakim zakresie będzie naszym klientem. Jeśli masz wątpliwości co będzie dla ciebie lepsze to zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy.

Dalszy opis dotyczy VATowców, ponieważ jest to popularniejsze rozwiązanie.

 

W zależności od wyboru dokonanego przy zgłoszeniu VAT-R będziesz składał deklaracje VAT co miesiąc (VAT-7) albo co kwartał (VAT-7K). Różnią się one tylko częstotliwością składania. Czy lepiej co miesiąc czy lepiej co kwartał składać deklaracje VAT? Lepsze VAT-7 czy lepsze VAT-7K? Wiele zależy od specyfiki twojej działalności.

Kwartalne deklaracje gdy masz podatek do zapłaty powodują, że musisz zadbać o środki na koncie w terminie zapłaty (odpowiednio do 25. stycznia, 25. kwietnia, 25. lipca i 25. października). Dobrze móc obracać przez dwa miesiące pieniędzmi które należą się fiskusowi, ale potem być może trzeba będzie zrobić na raz duży przelew. W razie opóźnień z płatnością należą się większe odsetki niż gdy się płaci co miesiąc, więc trzeba się pilnować żeby tych środków wcześniej nie wydać na coś innego.

Może być natomiast tak, że w każdym kwartale masz dwa miesiące z dużym podatkiem do zapłaty (należnym), a w trzecim miesiącu duży podatek naliczony (do zwrotu lub przeniesienia) – w takim przypadku prawdopodobnie będzie ci się bardziej opłacało rozliczanie kwartalne, ponieważ przy miesięcznym musiałbyś dwa razy płacić podatek, a potem przez miesiąc lub dłużej nadwyżka będzie leżała bezproduktywnie w skarbowym.

 

Podsumowanie: trudno jednoznacznie określić czy lepiej płacić VAT co miesiąc czy co kwartał. Jeśli masz problem z wyborem co ci się bardziej opłaci to zachęcam do kontaktu.