Grzegorz Mrowiec

doradztwo niezależne od banków, firm leasingowych, towarzystw ubezpieczeniowych, sprzedawców maszyn

Uwaga !!

W momencie założenia działalności przestajesz być anonimowy – twoje dane znajdują się w rejestrze działalności, do którego każdy ma dostęp.

Prawdopodobnie w ciągu kilku dni, a na pewno tygodni otrzymasz jeden lub więcej listów zaadresowanych na twoją działalność, które można nazwać sprytną próbą łatwego zarobku bazującą głównie na niewiedzy i strachu. Oczywiście na tyle sprytną, że legalnie nie można im zabronić takich działań.

Przykład, który sam dostałem:

Opis:

Analizując pismo nie można zarzucić niczego niezgodnego z prawem, niestety.

Pierwsze zdanie to stwierdzenie faktu – zarejestrowano podmiot. Jest okazja, żeby powołać się na „Ministra Gospodarki”, a to już coś.

Dalej wspomniany jest art. 66 par. 1 Ustawy Dz. U. Z 1964 nr 16 poz. 93 – gdyby napisano, że to Kodeks Cywilny to już by części osób zaświtało, że coś tu jest nie tak, bo kto to widział, żeby kwestię rejestru podmiotów gospodarczych zawierać w Kodeksie Cywilnym. Dlatego został jedynie groźno brzmiący zlepek „art. ustawy”.

A brzmi on tak: „Art. 66. § 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.” - no i wynika z niego tylko tyle, że została nam złożona oferta wpisu do niejakiego Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych za kwotę 145 zł.

Dalej zwykła informacja od kiedy pobierają opłaty.

No i straszenie, że nas nie wpiszą jeśli nie zapłacimy (tu można się połapać, że skoro nie piszą o wykreśleniu z rejestru to znaczy, że nas w nim nie ma – czyli że to nie jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, w której przecież już zostaliśmy wpisani co sami stwierdzają w piśmie w pierwszym zdaniu).

 

To co istotne w powyższym piśmie jest napisane z prawej strony, czcionką chyba 5 albo podobnej wielkości i w dodatku bokiem. W skrócie: Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych jest reklamowy i prowadzi go firma Galor Sp. z o.o. z potężnym kapitałem 5.000 zł założona we wrześniu 2012 roku (można sobie zobaczyć za darmo w bazie KRS do kogo należy ta spółka), no i całe pismo to oferta handlowa w rozumieniu Kodeksu Cywilnego co zapewne specjalnie „dla ułatwienia” i „dla jasności” wytłuścili w głównej części pisma.

 

 

Pamiętaj: prawa, które przysługują tobie jako konsumentowi rzadko przysługują tobie jako osobie prowadzącej działalność! (np. prawo zwrotu towaru zamówionego na odległość)

Czytaj dokładnie oferty, które otrzymujesz, a których nie zamawiałeś – często coś co wydaje się teraz darmowe za kilka miesięcy może okazać się bardzo kosztowne.

 

Polecam również (nie tylko dla przedsiębiorców) stronę

  http://www.zanim-podpiszesz.pl/