Grzegorz Mrowiec

doradztwo niezależne od banków, firm leasingowych, towarzystw ubezpieczeniowych, sprzedawców maszyn


Zakładanie firmy jako osoba prowadząca działalność jest stosunkowo łatwe. Co nie znaczy, że nie można sobie tego dodatkowo ułatwić :) Opiszę tu tylko sposoby założenia biznesu - pomysł na niego musicie mieć sami.

Zacznijmy od zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej – obecnie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministra Finansów. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

1)pójść osobiście do naszego urzędu gminy lub miasta, wypełnić druk i oddać go w urzędzie

2)wypełnić wniosek przez internet i podpisać go w urzędzie

3)wypełnić wniosek przez internet i podpisać go bez wychodzenia z domu (wymaga to profilu zaufanego ePUAP, o czym za chwilę, a następnie rejestracji w CEIDG https://wws.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/NewUser.aspx )

 

Zachęcam do skorzystania z opcji nr 3) a w szczególności do założenia konta na platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl). Rejestracja i złożenie wniosku o tzw. profil zaufany jest naprawdę szybkie i bezbolesne. Profil zaufany to taka prostsza i przede wszystkim darmowa alternatywa do płatnych podpisów kwalifikowanych. Korzyści opisałem TUTAJ i zachęcam do zapoznania się z nimi zanim przejdziesz dalej.

 

Nie będę opisywał wypełniania druku papierowego, bo i tak złożysz go w urzędzie i tam w razie pytań ci pomogą. Natomiast opis wypełniania formularza online CEIDG jest TUTAJ .

 

Podatek VAT. Jako prowadzący działalność możesz albo zostać płatnikiem VAT albo możesz być zwolniony przedmiotowo lub podmiotowo. Nie będę się rozwodził na temat korzyści każdego z rozwiązań, w internecie jest tego aż za dużo. W razie wątpliwości zawsze możesz się do mnie zgłosić mailowo lub telefonicznie. Krótko na temat różnic:

1)zostać płatnikiem VAT – musisz złożyć druk VAT-R w urzędzie skarbowym. Ta 'przyjemność' kosztuje 'jedynie' 170 zł. Do tego ten druk jest dość zagmatwany i niejasny (odwołuje się w wielu miejscach do artykułów ustawy, których przeczytanie wcale nie pomaga w ich zrozumieniu), dlatego radzę udać się z nim do urzędu skarbowego żeby tam pomogli go prawidłowo wypełnić albo zadzwonić na Krajową Informację Podatkową – po co na początek narażać się na „wezwania do złożenia wyjaśnień” lub „wezwania do zrobienia poprawek”.

2)skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego – nie musisz składać żadnego druku. Jest jedno 'ALE'. Są rodzaje działalności, w których trzeba być płatnikiem VAT od pierwszej sprzedaży – sprawdź czy ciebie to dotyczy.

 

Podsumowanie: korzystając z udogodnienia w postaci profilu zaufanego firmę założysz za darmo odwiedzając urząd tylko raz. Chcąc lub musząc być płatnikiem VAT musisz zapłacić 170 zł za zgłoszenie VAT-R, a złożyć je możesz przez internet (jeśli czujesz się na siłach wypełnić druk samodzielnie) lub w urzędzie skarbowym osobiście (urzędnik pomoże ci prawidłowo wypełnić ten druk)

 

Pieczątka firmowa – to coś co nie jest wymagane żadnym przepisem prawnym. Można legalnie prowadzić firmę bez pieczątki. Problem w tym, że praktycznie na każdym kroku musimy się tłumaczyć, że jej nie mamy i najlepiej jeszcze dlaczego jej nie mamy. Nawet na druku VAT-R w urzędzie poproszono mnie przy podpisie o dodanie adnotacji „brak pieczątki” lub „pieczątka w trakcie wyrabiania”. Jak sobie pomyślałem, że w każdym urzędzie czy banku będę musiał się tłumaczyć i dopisywać takie teksty to odpuściłem. Oczywiście przy przesyłaniu dokumentów przez internet nie ma tego problemu, ale od znajomych przedsiębiorców słyszałem o problemach związanych z brakiem pieczątki firmowej.

Jeśli już wyrabiamy pieczątkę to standardowo powinna ona zawierać: nazwę firmy, adres, NIP. Można dodać jako element reklamowy dane kontaktowe (np. numer telefonu, adres mailowy, adres strony www), a także np. numer REGON (chociażby żeby go nie musieć pamiętać). Nie ma żadnych wymogów ani obostrzeń dotyczących kształtu czy koloru pieczątki. Możemy mieć np. czerwoną pieczątkę w kształcie owalnym albo niebieską prostokątną z naszym logo – ogranicza nas tylko wyobraźnia, no i zdrowy rozsądek :)